czwartek, 14 stycznia 2016

Jak pielęgnować borówkę na działce?

Jeśli latem chcemy cieszyć się owocami z własnego ogródka, zimowa pora to dobry czas, żeby zaplanować wiosenne porządki na działce. Jednym z krzewów, o które warto zadbać jest borówka amerykańska.Zastosowanie i wybór

Borówka amerykańska nie wymaga wiele troski, a sadząc kilka odmian będziemy mogli cieszyć się jej niebieskimi owocami od połowy lipca aż do końca września. Owoce borówki są aromatyczne i smakują jak czarne jagody - ale nie barwią języka i mają bardziej uniwersalne zastosowanie w kuchni. Borówka amerykańska sprawdzi się jako dodatek do deserów, koktajli, czy jako zdrowa przekąska. Do uprawy amatorskiej polecanymi odmianami są: Earliblue, Spartan, Patriot, Bluejay. Ze środkowego okresu dojrzewania najlepszymi odmianami będą Bluecrop, Bluegold, Berkeley, Sierra czy Brigitta. Z odmian późnych warto wybrać Herbert, Darrow, Nelson, Lateblue, Elliot.

Sadzenie

Jeśli dopiero decydujecie się na posadzenie krzewów borówki amerykańskiej w swoim ogródku lub na działce, pamiętajcie, że krzewy dorastają do 2 metrów wysokości i ok. 2,5 metra rozpiętości. Najlepsze podłoże do uprawy borówki to gleby lekkie, o niskim pH i ciepłe. Dlatego dobrze sprawdzą się miejsca dobrze nasłonecznione. Krzewy borówki powinny być sadzone w grupach, najlepiej w towarzystwie rododendronów, azalii i wrzosów. Dla prawidłowego wzrostu borówki istotne jest podłoże i powierzchnia wokół rośliny. Dlatego po posadzeniu wskazane jest ściółkowanie wokół roślin, np. mieloną korą sosnową.

Pielęgnacja

Z uwagi na płytki system korzeniowy, borówka amerykańska narażona jest na przesychanie. Dlatego podczas wiosennego wzrostu oraz w czasie wegetacji borówka wymaga regularnego podlewania. Należy pamiętać również o nawożeniu, np. stosując jedną łyżkę stołową siarczanu amonu na 10 litrów wody wykorzystywanej do podlewania. W uprawie amatorskiej nie ma potrzeby stosować żadnych chemikaliów. Jeśli pojawią się jakieś szkodniki, to wystarczy je zebrać i zniszczyć - nie wpłyną w żaden negatywny sposób ani na wzrost krzewów, ani na jakość plonów.

Taka pielęgnacja borówki amerykańskiej pozwoli cieszyć się owocami przez całe lato. Warto pamiętać, że owoce po przebarwieniu się powinny jeszcze dojrzewać co najmniej 5 dni. Dzięki temu owoce znacznie urosną, będą słodsze i smaczniejsze!

* artykuł sponsorowany


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz