wtorek, 20 października 2015

Zabudowa kuchenna szyta na miarę

Jeśli twoim marzeniem jest piękna i funkcjonalna kuchnia, to powinieneś zapoznać się z rodzajami jej zabudowy. Ta wiedza pozwoli ci wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcje.


Wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej zazwyczaj determinowany jest naszymi warunkami mieszkaniowymi. Jeśli mieszkamy w bloku, jesteśmy skazani na zabudowę dwurzędową. Gdy doskwiera nam brak przestrzeni, wybieramy zabudowę jednorzędową. W przypadku, gdy zupełnie nic nas nie ogranicza, szalejemy z wysepkami. Zobaczmy, jakie są zalety i wady takiej zabudowy jak: jednorzędowa, dwurzędowa, w kształcie litery L, w kształcie litery U i w kształcie litery G. Z tą wiedzą, łatwiej nam będzie dobrać idealną opcję dla siebie.


Zabudowa jednorzędowa

Ten rodzaj zabudowy jest najmniej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Kuchnia jednorzędowa, może i jest bardzo prosta do zaprojektowania, bo nie wymaga żadnej wiedzy projektowej, jednakże z punktu ergonomii jest zupełnie niekomfortowa. By przygotować posiłek, musimy przemierzać bardzo duże odległości, pomiędzy strefami użytkowymi kuchni, czyli strefą: przechowywania, gotowania, zmywania i zapasów. Sprowadza się to głównie do częstego dreptania od lodówki, do kuchenki, do zlewozmywaka i z powrotem. Kuchnie jednorzędową można nieco dopasować do swoich potrzeb. Odpowiednie ustawienie sprzętów dostosowane do lewo, bądź praworęczności pozwoli nam na oszczędność czasu i bardziej intuicyjne poruszanie się po kuchni. Jeśli jesteśmy praworęczni pierwsze od lewa powinna znaleźć się lodówka, potem zlew i na końcu kuchenka. Jeśli jesteśmy leworęczni, to tę kolejność należy odwrócić.
Zabudowa dwurzędowa

Kuchnia dwurzędowa jest bardzo często spotykana w polskim budownictwie, najczęściej w blokach i wieżowcach budowanych jeszcze w ubiegłym stuleciu. Niegdyś ten układ kuchni świadczył o luksusie i świetnym zaplanowaniu przestrzeni kuchni. Był on marzeniem wielu gospodyń domowych. Kuchnie dwurzędową wymyśliła Margarete Schutte Lihotzy, która odmierzała czas i dystans od kuchenki do lodówki, czy od zlewozmywaka do szafki z naczyniami. Margarete pragnęła stworzyć pojęcie kuchni, w której czas przygotowania posiłku byłby najkrótszy, jak się tylko da. Owa kuchnia nazywa się Kuchnią Frankfurcką. Obecnie zabudowa dwurzędowa nie jest marzeniem każdej pani domu, ale nie można jej odmówić dużej funkcjonalności i prostoty w przechowywaniu. Do tego zaprojektowania kuchni dwurzędowej może się podjąć każdy! Nie jest do tego potrzebna wiedza architekta wnętrz. Wystarczy tylko zapoznać się z koncepcją trójkąta roboczego i podziałem na strefy kuchenne.


Kuchnia z wyspą

Wyspa na środku kuchni jest idealnym miejscem do wspólnego gotowania. Jeśli metraż kuchni pozwala ci, na takie rozwiązanie to jesteś szczęściarzem.


Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnie w kształcie litery L są bardzo popularne. Zastosowanie tylko jednej szafki narożnej nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Dystans, jaki trzeba przebyć między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, nie jest duży, dlatego też tak zaprojektowana kuchnia jest ergonomiczna. Wystarczą odpowiednio dopasowane meble kuchenne, by cieszyć się prostotą i wygodą tej zabudowy.


Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w tym kształcie przypomina kuchnie dwurzędową, jednak w przeciwieństwie do niej, tutaj występują szafki narożne w dolnej zabudowie. Kuchnia w kształcie litery U sprawdza się w pomieszczeniach kwadratowych oraz tych wąskich i długich. Rozmieszczenie sprzętów kuchennych w tym wariancie pozwala na szybkie przemieszczanie się między strefami. Kuchnia w kształcie litery U jest zatem wygodnym i ciekawym rozwiązaniem dla problematycznych wymiarów pomieszczenia.


Nietypowa kuchnia w kształcie litery G

To rozwiązanie jest idealne, dla kuchni, która jest otwarta na resztę domu. W zabudowie kuchni w kształcie litery G stosuje się aż 3 szafki narożne w zabudowie dolnej. Jeden bok zabudowy możemy wykorzystać jako barek, który oddziela przestrzeń kuchenną od jadalni, lub salonu. Ten rodzaj kuchni, nie jest polecany przy układzie zamkniętym, chyba że zależy nam na dużej zabudowie kuchennej i barku.
Warto dostosować kuchnię do swoich potrzeb i warunków mieszkaniowych. Dzięki zasadzie trójkąta roboczego oraz podziale kuchni na 5 stref, efekty naszego planowania zapewnią nam funkcjonalną i przyjazną kuchnię, w której z przyjemnością będziemy gotować, jeść posiłki, a nawet sprzątać. Bo jak się okazuje, utrzymanie porządku jest łatwe, gdy wszystko wokół jest dobrze rozplanowane.


Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz meble kuchenne: http://www.artcorestudio.pl/meble-kuchenne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz